שאלות נפוצות

טיפול באמנות? מה זה?

טיפול באמנות הוא תחום טיפולי שמסייע במגוון רחב של קשיים רגשיים ונפשיים.
הטיפול קורה בעזרת כלים המציעים דרכים נוספות מלבד מילים, ותוך שימוש בכוחות היצירתיים שיש לכל אחד ואחת מאיתנו. הוא מאפשר עיסוק בתכנים, חוויות, זיכרונות או מחשבות- באופן שמתאים לך, בלי להצטרך ״לשפוך הכל ולחפור בזה״ אלא בהדרגתיות ובעזרת שימוש בסמלים, דימויים ואמצעי ביטוי השייכים לשפות האמנויות השונות.
מטפלים באמנויות (או כפי שהם מוגדרים באופן רחב יותר: מטפלים באמצעות בהבעה ויצירה) נעזרים בכל מגוון תחומי האמנות ומתמחים בתחום אחד באופן עיקרי- אמנות פלסטית, דרמה, מוסיקה, מחול או כתיבה יצירתית. רבים גם משלבים בין התחומים ומתאימים של הכלים באופן אישי לכל מי שנעזר בהם.
אני מגיעה מתחום האמנות הפלסטית, ולעתים משלבת גם תחומים אחרים בהם אני מרבה לעסוק גם ללא קשר לעבודה, בעיקר כתיבה (אבל לא רק).

בקיצור זה טיפול שמתאים רק לאנשים אמנותיים, הא?

קודם כל- גם לך יש צדדים אמנותיים ויצירתיים. לכולנו יש, אבל לא לכולנו יש מקום להביא אותם לידי ביטוי. יש מצב שהסטודיו יוציא ממך צדדים שלא הכרת בעצמך!
מעבר לזה- גם אם לדעתך אין לך כשרון או יכולת אמנותית- זה ממש לא משנה. תפקיד החומרים בטיפול הוא לייצג ולגלם רעיונות או רגשות מופשטים, להפוך אותם ממשהו פנימי שלפעמים קצת קשה להסביר לאחרים- למשהו שאפשר להראות, להחזיק, ללוש או לחוות. משהו עם נוכחות פיזית בעולם. לכן- הסטודיו שלי מכיל שפע חומרי אמנות מוכרים, אך יש בו גם חומרים נוספים שברגיל משויכים לתחומים אחרים, כאלה שבמהלך השנים ראיתי שהם מסייעים למטופלים להשיג את המטרות שלהם; חומרים מן הטבע, חומרים המשמשים לבנייה ושיפוצים, חלקי צעצועים, כלים ממעבדות רפואיות, אפילו חלקי מחשבים ומכשירי אלקטרוניקה ישנים. כולם שם כדי לסייע להעביר את ההרגשות ואת עולמות התוכן שלך באופן המדויק ביותר מבחינתך.
התוצרים אינם נשפטים או נבחנים בהיבט האסתטי ובוודאי שאינם מוצגים בשום מקום. הם שם לצורך תהליך נפשי בו אני מלווה אותך באופן אישי. כל מה שנוצר במפגשים נשמר בקופסא או בתיקיה אישית, מקום משלך שמופקד אצלי במשך כל תקופת הטיפול, ומוענק לך עם סיומו של התהליך.

אז איך נראה מפגש? איך זה הולך?

מגיעים, אומרים אהלן, מסתכלים סביב ומתחילים לעבוד. איך, באיזה חומר, מה לבחור? הכל פתוח והכל אפשרי. יש כאלה שמעדיפים לעבוד באותו חומר כל הזמן, יש כאלה שאוהבים לגוון, יש כאלה שאוהבים לעבוד על אותה עבודה במשך מספר מפגשים ויש כאלה שמסיימים שלוש עבודות בחצי שעה.
כשקשה להחליט מה לבחור- אני כאן כדי לעזור, לכוון, ולסייע בהבנה מה החומר שהכי מתאים להעביר תחושה או תוכן מסוים. ככל שנכיר יותר- אוכל להיות מדויקת ועם הזמן נלמד איך מתאים לך שנתנהל- יש מי שאוהבים לדבר תוך כדי יצירה, ויש כאלה שאוהבים שגם אני יוצרת בשקט ובלי להתערב, יש מי שצריך שקט ויש כאלה שלא סובלים את זה. אפשר גם להשמיע מוזיקה. כשבעיניך העבודה מוכנה או כשמתאים לך לעצור ולהתבונן עליה (זה יכול להיות בכל שלב)- נעשה זאת יחד. אפשר לדבר רק על מה שנוצר ואפשר לדבר על דברים אחרים, שעל פניו נראים לא קשורים אבל לפעמים עם הזמן מבינים למה דווקא הם עלו בראש תוך כדי עבודה.
כמו שבטח כבר הבנת- מהלך המפגשים כאן ממש מגוון ומעל הכל- הוא נמצא בידיים שלך. יש המון בחירה, ואני כאן כדי ללוות אותך ולוודא שהמפגשים שלנו מקלים, מועילים ומיטיבים.

כל כמה זמן נפגשים? מה אורך מפגש?

נקבע זמן קבוע, אחת לשבוע, שהוא הזמן שלנו, רק שלנו. משך פגישה הוא 50 דקות. זה הרגיל ולא מומלץ להיפגש בתדירות פחותה מפעם בשבוע (גם שבוע שלם יכול להרגיש כמו זמן רב בין פגישות בתקופות מסוימות). אם עולה רצון כזה- תמיד נוכל לדבר לגופו של עניין ולהחליט יחד מה אפשר לעשות. כמובן שבתקופות מאתגרות יותר בהן מתעורר צורך להיפגש יותר מאחת לשבוע אפשר לעשות זאת ולשנות את תדירות המפגשים.
בגיל ההתבגרות- גם ההורים הם חלק מהתמונה כדי לסייע לך בכל מה שניתן גם בשגרה. אדבר ואפגש איתם אחת לתקופה לפי הצורך, תמיד בידיעתך ותוך שמירה על שקיפות מלאה בנעשה במפגשים האלה. לפעמים גם נזמין אותך להצטרך למפגשים שלנו.

צריך להביא איתי משהו מיוחד?

לא. התפקיד שלי הוא לספק לך את כל התנאים ובכלל זה גם את החומרים הדרושים לך כדי להצליח. יש כאלה שמעדיפים להגיע בלבוש נוח שאפשר ללכלך אבל לא חייבים. יש כאלה שלא אוהבים לעבוד בחומרים מלכלכים ואז אין בזה צורך. וגם אפשר להשאיר אצלי חולצת עבודה שבמקרה הצורך לובשים מעל הבגדים, או לקבל ממני סינר. איך שמתאים לך. כמובן שאם יש לך משהו בבית שמבחינתך מתאים להיעזר בו כהשראה או לשלב אותו בעבודה- תמיד אפשר לעשות זאת.

תוך כמה מפגשים הטיפול עוזר?

זה מאוד אישי וגם תלוי מאוד בהמון משתנים, כמו הגדרת המטרה שלשמה ניפגש, הקשר שייווצר בינינו, הקצב בו יתאים לך לסמוך עליי ולהעזר בי ועוד. קשה לחזות את זה מראש, אין מתכון או נוסחת קסם (אני ממליצה באופן כללי להתרחק ממי שמתחייב או מבטיח שיפור במצב הנפשי תוך מספר מפגשים מוגדר בלי להכיר או להיפגש). יש כאלה שמרגישים הטבה ממש מההתחלה ויש כאלה שהעיסוק בתכנים הקשים גורמים להם תחושות קשות, אבל אני מבטיחה שמדובר בירידה לצורך עליה.
כשמתחילים טיפול נפשי צריך לקחת בחשבון שזה טיפול שהוא מרתון ולא ריצת ספרינט. זה עשוי לקחת זמן אבל אם באים רגועים, פתוחים ונכונים לעבוד- אפשר להגיע לתוצאות טובות שבאות לידי ביטוי לאורך זמן, שינוי אמיתי ושיפור משמעותי באיכות החיים. שווה לא?

איך אדע שמה שאת מציעה מתאים לי?

כל טיפול, בין אם הוא מתקיים רק באמצעות שיחות או באמצעים הבעתיים אחרים- מבוסס בראש ובראשונה על קשר בין שני אנשים. לכן, אני מזמינה אותך, במידה ומה שכתוב כאן מדבר אליך- דווקא לא להסתפק בכך, אלא פשוט להרים אליי טלפון ולשאול אותי כל שאלה נוספת שעולה לך בראש ומעסיקה אותך. גם אם היא נראית לך לא חשובה, מוזרה או מוגזמת- אם היא מעסיקה אותך, אז ראוי וחשוב לשאול אותה. אשמח לספר לך עוד על כל עניין בשקיפות- על הרקע שלי, ההכשרה שלי, הניסיון שלי עם קשיים ספציפיים וגם שאלות מאתגרות שאולי נראה לך שלא נתקלתי בהן עד היום. הכל בסדר גמור והבחירה במטפלת מסוימת היא קריטית, חשוב שהיא תתבסס גם על ידע וגם על כימיה.
אפשר להתקשר גם אם אין לך שאלה, רק כדי לשמוע את הקול שלי ולראות אם נעים לך לדבר איתי, לשתף בהתלבטויות ולהגיע יחד למסקנות, עוד לפני שניפגש.

כיתבו לי ואחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן